ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

KORGUN

ÇANKIRI İLİ KORGUN İLÇESİ
KORGUN İLÇE TANITIM
korgun
çankırı korgun
korgun çankırı
 korgunresimler
korgun fotoğraflar
korgun manzaralar
korgun görüntüler
korgun video
korgun spor
korgun haber
korgun harita
korgun ulaşım
korgun iklim
korgun turizm
korgun otel
korgun yurt
korgun pansiyon
korgun konaklama
korgun konut
korgun emlak
korgun daire
korgun toki
korgun lojman
korgun satılık
korgun kiralık
korgun sağlık
korgun hastahanesi
korgun devlet hastahanesi
korgun kaymakamlık
korgun belediye
korgun nüfus
korgun emniyet
korgun meb 
korgun eğitim
korgun okul
korgun kurs
korgun lisesi
korgun ekonomi
korgun sanayi
korgun ticaret
korgun tarım
korgun hayvancılık
korgun dernek
korgun yemekleri
korgun dağları
korgun akarsuları
korgun doğa
korgun gezi
korgun tatil
korgun kültür
korgun sanat
korgun
KORGUN İLÇE TANITIM
 Korgun 1954’de Belediye, 1991’de İlçe olmuş, merkezde 3 (Büyük, Uludağ ve Doğu) mahalle ve 12 (Alpsarı, Bugay, Çukurören, Dikenli, Ildızım, İkiçam, Karatekin, Karatepe, Kayıçivi, Kesecik, Maruf ve Yolkaya) köy bağlıdır.
KORGUN İLÇE TARİH
 Milattan önce üçüncü yüzyıldan itibaren Korgun'un da içinde bulunduğu bölge Hititlerin yerleşim alanı içinde kalmıştır. M.Ö. 64'te Romalılar bölgeye egemen olmuşlar ve bu durum on birinci yüzyıla kadar sürmüştür. Bugün, ilçe toprakları üzerinde Alpsarı ve Ildızım Köyleri yakınlarında Romalılar döneminden kalma mezarlık alanlarına rastlanmaktadır. 1071 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan'ın Malazgirt zaferinin ardından ilçe topraklarının
da içinde bulunduğu bölge Türklerin egemenliği altına girmiştir. Yıldırım Beyazıt döneminde Osmanlı Devleti'nin egemenliği altına giren bölgenin, daha önce 1309 yılından itibaren de Çandaroğulları ve İsfendiyaroğulları Beyliği'nin toprağı olduğu bilinmektedir. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında bölge insanı birçok kahramanlık örnekleri göstermiştir. 1925 yılında Şapka İnkılâbı sırasında Mustafa Kemal Atatürk, Korgun'dan Kastamonu'ya geçmiştir.
 Korgun eski dilde mezarlık demek olup, ilçe, ismini girişteki eski mezar harabelerinden almıştır. Etiketler: Korgun,Korgun resimleri, korgun resim, resim, korgon fotoğraf, korgun albüm, fotoğrafları, fotoğraf, korgun tarihi, korgun tarihçesi, çankırı korgun,çankırı ili korgun ilçesi,
 KORGUN İLÇE COĞRAFYA
 COĞRAFİ YAPISI : Korgun doğusunda il merkezi Çankırı, kuzeyinde Ilgaz, batısında Kurşunlu, güneyinde ise Eldivan ve Şabanözü İlçeleri yer almaktadır.Ova haricindeki arazi genellikle dağlık ve kayalık olduğundan “Taş Yakası” diye anılmaktadır. Arazi tarım ve hayvancılığa elverişli olduğundan geniş mera alanları ve yaylaları ile çeşitli göletler
 mevcut olup, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ortasından Korgun Çayı geçen ovasında sahillerde ve bölgesel olarak yetişenler hariç her türlü meyve ve sebze yetiştirilebilir. Su yönünden sıkıntısı (kullanma ve içme) olmayan ender yerlerden birisidir. Sulama amaçlı birçok göletin yanı sıra yeni yapılan ve geniş bir alanı ve havzası olan Korgun Tavşankayaları Göleti bölgenin iklimini bile değiştirerek, tatlı su balıkları yetişmektedir.
KORGUN İLÇE İMAR
 İMAR PLANI : İlçemizin kadastrosu 1958-1960 yapılmış olup, ilk imar planı 1961 yılında çizdirilmiş ve1987 yılında da yenilenmiş, 1996 ve 2001 yıllarında da esaslı bir revizyon yapılmıştır. İmar planımız şu anda mevzi olup, bu yıl (haritamızda 1985 de çizilmiştir.) haritamız İller Bankasınca sayısallaştırılacaktır. - Belediye Sınırları : 164 Km2 - İmar Planı Alanı : 435 Ha - İlçe Yüzölçümü : 557 Km2 - İlçe Merkezi Rakım : 850
 KORGUN İLÇE ULAŞIM
 ULAŞIM : İl merkezine 20 Km, E 80 Karadeniz yoluna 30 Km mesafede bulunan İlçe merkezi Ankara-Kastamonu ve Çankırı-İstanbul Devlet Karayolu ilçe merkezinden geçmekte olup, Ankara’ya 140 km, İstanbul’a 450 km, Kastamonu’ya 90 km ve 5 km mesafede de DDY istasyonu bulunmaktadır. Ilgaz Dağı ve tesislerine 55 km gibi yakın bir bölgededir. İlçeye bağlı köy yollarının hemen hepsi asfalt kaplamadır.
 KORGUN İLÇE NÜFUS
 NÜFUS : Tüm İç Anadolu Bölgeleri gibi göçlerle halen mevcut ikamet edenlerin en az 10-15 katı diğer illerde yaşamakta, emekli olanlarında ancak % 10-20 i geri dönmekte ve 2008 yılı nüfus sayımına göre 2000 kişi ilçe merkezinde ikamet etmektedir. Organize Sanayi Bölgesinin tam olarak faaliyete geçtiğinde göç veren değil, göç alan bir yer olacaktır. Bu arada ilk etapta
TOKİ 104 konut yapmış olup ve Kooperatiflerin çabalarıyla da 80 konut daha tamamlanmakta olup konut açığı da kapanmaktadır.Yine TOKİ tarafından “İş Merkezi ve Çok Amaçlı Salon” yapılmış olup, “Sevgi Evleri” inşaatı da bitmiştir.
 KORGUN İLÇE EKONOMİ
İ EKONOMİ : İlçe ekonomisi tarım, hayvancılık ve sanayi üçgeni içerisinde hızlı bir gelişme sağlamak için Organize Sanayi Bölgesinin canlanması ve lokomotif olacak büyük şirketlerin yatırım yapmasını sağlamak gerekir. Tarım ve hayvancılık en önemli geçim kaynağı olduğu gibi, sulu tarım yapılabilen 22 km2 ovamız mevcut olup; Korgun patatesiyle ünlüdür. Hayvancılıkta ise büyükbaş ön plandadır. Hatta Çankırı’da içme suyunu bizim ovamızdan temin etmektedir.
 KORGUN İLÇE SANAYİ SANAYİ
 : 1978 yılında İlçemizde kurulan Korgun Organize Sanayi Bölgesi 1.800.000 m2’lik bir alanı kapsamakta, 800.000 m2’lik 1.kısmın altyapısı (Enerji, haberleşme, yol, kanalizasyon, arıtma ve sosyal tesisler) bitmiş ve halen 14 fabrika faaliyette bulunmakta, 11’i inşaat aşamasında ve bir o kadar da proje etüt aşamasındadır. Şu anda bölgede 1300 kişi istihdam edilmekte ve üretim faaliyetleri tekstil ağırlıklıdır.
KORGUN İLÇE GENEL GENEL BİLGİ
 : İlçemiz halkının okur-yazar oranı % 99 olup, her türlü kanunsuz iş ve eylemlerden her zaman uzak duran bir tutum sergilemişlerdir. Ayrıca, 1 İlköğretim Okulu ve 1 Çok Programlı Lise de eğitim yapılmaktadır. Öğretmen Evi, Halk Eğitim, Tek, Ziraat bankası vb. kurum ve kuruluşlar mevcuttur.
http://organikersag.blogspot.com.tr/