ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

ŞABANÖZÜ

ÇANKIRI İLİ ŞABANÖZÜ İLÇESİ
ŞABANÖZÜ İLÇE TANITIM
şabanözü
çankırı şabanözü
şabanözü çankırı

şabanözü resimler
şabanözü fotoğraflar
şabanözü manzaralar
şabanözü görüntüler
şabanözü video
şabanözü spor
şabanözü haber
şabanözü harita
şabanözü ulaşım
şabanözü iklim
şabanözü turizm
şabanözü otel
şabanözü yurt
şabanözü pansiyon
şabanözü konaklama
şabanözü konut
şabanözü emlak
şabanözü daire
şabanözü toki
şabanözü arsa
şabanözü lojman
şabanözü satılık
şabanözü kiralık
şabanözü sağlık
şabanözü hastahanesi
şabanözü devlet hastahanesi
şabanözü kaymakamlık
şabanözü belediye
şabanözü nüfus
şabanözü emniyet
şabanözü meb
şabanözü eğitim
şabanözü okul
şabanözü kurs
şabanözü lisesi
şabanözü ekonomi
şabanözü sanayi
şabanözü ticaret
şabanözü tarım
şabanözü hayvancılık
şabanözü dernek
şabanözü yemekleri
şabanözü dağları
şabanözü akarsuları
şabanözü gölleri
şabanözü doğa
şabanözü gezi
şabanözü tatil
şabanözü kültür
şabanözü sanat
şabanözü 
ŞABANÖZÜ İLÇE TARİHİ
Şabanözü'nün, bugünkü Sanı Deresi Vadisi'nde, ormanlık alan olan Müsellim, Taşlı Tepe, Sarımsakçı, Evliya Tepesi ile güneyde bulunan Günecer
sabanozu resmi 1
mevki arasında kalan bölgenin Şaban KOCA isminde bir şahıs tarafından kurulduğu söylenir. Bu yerleşim merkezinin içerisinden geçen Sanı Çayı'nın iki yakası söğütlük ve yeşillikle kaplı olduğundan böyle dere yataklarına da "öz" denildiğinden "Şaban" ile "öz" kelimesinin birleşmesinden ŞABANÖZÜ ismini aldığı bilinmektedir.
Tarihinin çeşitli devrelerinde Gasgaslar, Hititler, Makedonyalılar, Pafloganyalılar, Galatlar, Romalılar ve Bizanslıların idaresinde kalan Çankırı'da, Şabanözü'nden yerleşim yeri olarak ilk defa Pafloganyalılar zamanında M.Ö. 217-117 yılları arasında söz edilmektedir. İlçeye bağlı Ödek Köyü Kale Harabesi, bölgenin Roma ve Bizans idaresinde kaldığını göstermektedir. 1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu'nun kapıları Türkler’e açılınca Çankırı bölgesi de Karatekin Bey tarafından fethedilmiş ve bu bölge Danişment topraklarına katılmıştır. Bu dönemde yerleşim yerlerinin isimleri de Türkçeleştirilmiştir.
sabanozu resmi 6
Daha sonraki dönemlerde sırasıyla, Çankırı ile birlikte, Şabanözü de Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları, İsfendiyaroğulları beylikleri idaresine geçmiştir. Bundan sonraki dönemlerde sırasıyla Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde kalan Şabanözü, Cumhuriyet'in ilanı ile bugünkü ülke sınırları içerisindeki yerini almıştır. 1944 yılında ilçe merkezi
olan Şabanözü’nün, 57 köyü mevcuttu. O dönemde bugünkü Orta ilçesi kendine bağlı bir nahiye halinde idi. 1959 yılında Orta ilçe haline getirilince, Şabanözü’ne bağlı 26 köy kalmıştır. Daha sonraki yıllarda; Şabanözü’ne bağlı bulunan Meşeli, Sarısu, Demirci, Kösrelik köyleri Ankara ili Çubuk ilçesine bağlanmıştır.Şu anda İlçeye bağlı 2 Belde, 19 köy bulunmaktadır.
ŞABANÖZÜ İLÇE COĞRAFYA
İlçenin Yeri
Merkezi'nin güney-batısında, Aydos-Eldivan dağları ararasında, Sanı Deresi Vadisi'nde Müsellim, Taşlıtepe, Sanmsakçı, Evliya Tepeleri arasında kurulmuştur.İlçenin güneyindeki düzlük, ileride oldukça geniş bir ova oluşturur. Kuzeyde Kurşunlu, batıda Orta, Çubuk ve Kalecik, doğuda Çankırı Merkez İlçe, Eldivan ve güneydoğuda Korgun ilçeleri ile çevrelenmiştir. Köyleri genellikle tepe eteklerinde yerleşmiştir.
Yüzey Şekilleri
594 Kilometrekare yüz ölçümlüdür. Deniz seviyesinden yüksekliği 1.100 metredir, İlçe, volkanik kayalardan Aglomera Bazalt Andezitten oluşan yamaçlarda ve Sanı deresinde kurulmuştur. Kurşunlu, Çerkeş, Ilgaz deprem kuşağı içinde bulunur. 1943 depreminde hasar görmüştür. İlçe, îç Anadolu'nun yüksek platolarından Kuzey-Anadolu sıra dağlarına geçiş bölgesinde yer almaktadır.Kuzeybatıda Dumanlı ve Elden, batıda Yıldırım ve Aydos, doğuda Eldivan, kuzeydoğuda Sanı en önemli yükselti ve dağlarıdır. Yükseltileri 1800 - 1950 metre arasındadır. Çankırı ile irtibatı sağlayan Arapboğazı ise başlıca geçit olarak sayılır.
ŞABANÖZÜ İLÇE BİTKİ ÖRTÜSÜ
Aydos, Elden ve Eldivan Dağları yer yer ormanlarla kaplıdır. Meşe, karaçam, ardıç, kısmen sarıçam orman dokusunu oluşturmaktadır. Su kenarlarında söğüt, kavak ile açık arazilerde ahlat, alıç gibi ağaç türleri görülmektedir. Büyük alanlarda ise ilkbahar ortası gelişmeye başlayıp, yaz mevsiminde sararıp gelişimini tamamlayan bozkır bitki örtüsü hakimdir. Elverişli toprak alanlarında halen fidan dikimi çalışmaları devam etmektedir.
ŞABANÖZÜ İLÇE İKLİM
İlçe, İç Anadolu Bölgesi ile Kuzey Anadolu Bölgelerini birbirinden ayıran Köroğlu Dağ silsilesinin güneyinde yer almıştır. Bu nedenle Karadeniz'in ılıman iklimine kapalıdır. Bu yüzden karasal iklim hüküm sürer. Yörede kışlar soğuk, uzun ve karlıdır, ilkbahar kısa sürelidir ve hemen yaz başlar. Yazın ısı 28 derece ile 36 derece, kışın ise 7 derece ile 11
derece arasındadır. Yıllık maksimum yağış 591 mm.dir. Kar kalınlığı ortalama 20-40 cm, karlı günler sayısı 58 gündür. Kışın don derinliği toprakta 30 cm.dir. Yaz ve kış mevsimlerinde dağ ve vadi meltemleri sıkça görülür. Şiddetli yüksek rüzgarlara pek rastlanmaz.

ŞABANÖZÜ İLÇE GÖL VE GÖLETLERİ
Tarımsal faaliyetlere yönelik olarak arazi yapısına uygun alanlarda D.S.İ. ve Köy Hizmetleri Müdürlüklerince yapılan 5 adet gölet bulunmaktadır
Gümerdiğin Göleti 1
Gümerdiğin Göleti 2
Şabanözü Göleti
Karaören Göleti
Mart Göleti
ŞABANÖZÜ İLÇE AKARSULAR
Tatlı meyilli, hafif dalgalı yamaçları arasındaki vadilerde oluşan akarsulardan, Çubuk istikametine akan ve ilçenin Kamış Köyü yakınlarındaki Şanı Dağı eteklerinden doğan Sanı Çayı ilçenin ortasından geçer. Gündoğmuş Köyü yakınlarından kaynaklanan
Terme Çayı, Sanı Çayı ile birleşerek ileride Ana Terme Çayı'na katılır. Çankırı'dan gelen Acı Su ile birleşerek Kızılırmak’a dökülür.
ŞABANÖZÜ İLÇE YAYLALAR
Sanı ve Aydos belli başlı olanlarıdır. Önceki yıllarda bu yaylalarda yaz süresince kalınabilecek büyük çapta yayla evlerinin ve hayvan barınaklarının bulunduğu bilinmektedir. Ancak göç nedeniyle nüfusun hızla azalması ile birlikte yaylacılık da yok denecek kadar azalmıştır.
Şabanözü ulaşımını, Çubuk üzerinden Ankara’ya , Eldivan üzerinden Çankırı’ya, Orta üzerinden E-80 yolu bağlantısı ile İstanbul’a gerçekleştirmektedir. Şabanözü, Çankırı il merkezine 44 km. uzaklıkta olup, daha önceleri çok keskin virajları bulunan ve stabilize olan yol 21.07.1998 tarihinde genişletilmiş, virajları düzeltilmiş ve satih kaplama, asfalt yapılmış olarak Eldivan üzerinden hizmete açılmıştır. Şabanözü balkının Çankırı ile ulaşımı yeni yol sayesinde daha da kolaylaşmıştır. İlçe ulaşımının Ankara'ya daha kolay olması vatandaşların, resmi işlerinin
 dışında ihtiyaçlarını karşılamak üzere Ankara'yı tercih etmelerine sebep olmuştur. Günü birlik Ankara ziyaretleri ve hafta sonlarında tatillerini geçirmek amacıyla özellikle Ankara'dan ilçemize hemşerilerimizin gelmesi nedeniyle Şabanözü-Ankara yolunda yoğun bir trafik görülmektedir. Ankara-Şabanözü yolunun belli kısımlarında yol genişletme çalışmaları
devam etmektedir. Ankara- Şabanözü yolu satih kaplama asfalttır. Şabanözü komşu ilçe Orta'ya 26 km asfalt yolla bağlıdır. İlçemiz halkı, tarım ve hayvansal üretimden elde ettiği ürünlerinin büyük bir kısmını Orta pazarında değerlendirilmektedir.
İlçenin belde ve köyleriyle ulaşımında sıkıntı yoktur. Köy yollarımızın büyük çoğunluğu asfalttır. Araç ve gereç bakımından yeterli imkana sahip, Kastamonu'ya bağlı Karayolları Bakım Şefliği, yoğun kış şartlarında kapanan yolları açmak, bakımını yapmak ve altyapı hizmetlerini yürütmek üzere ilçede hizmet vermektedir.
ŞABANÖZÜ İLÇE SAĞLIK
Sağlık Grup Başkanlığı bünyesinde 1 Sağlık merkezi , Merkez Sağlık Ocağı, Mart Sağlık Ocağı ve Gümerdiğin Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Karaören, Büyükyakalı, Gürpınar, Gündoğmuş, Bakırlı Köylerinde Sağlık Evleri bulunmaktadır. 1990 yılında merkez sağlık ocağına dönüştürülen kurumda halen 4 doktor, 3 sağlık memuru, 4 hemşire,
7 ebe, 2 Laborant Tek, 2 memur, 1 Ayniyat Saymanı, 2 Tıbbi Sekreter, 1 şoför ve 5 hizmetli görev yapmaktadır. 1 Ambulans mevcuttur. Gümerdiğin Sağlık Ocağı’nda 1 ebe, 1 sağlık memuru, faal olmayan 1 ambulans mevcuttur. Mart sağlık ocağında 1 ebe görev yapmaktadır.
ŞABANÖZÜ İLÇE EKONOMİ
SANAYİ
2005 yılında tüzel kişiliği tescil edilen, kamulaştırma ve imar çalışmaları tamamlanan Şabanözü Organize Sanayi Bölgesinin, 2007 yılında ihale edilen alt yapı (Elektrik-Su-Kanalizasyon-Yol) projesi kapsamında imar planında mevcut olan yollar 3565 metre uzunluğunda 52.000 m2 parke taş ile döşenmiş, kanalizasyon şebekesi ve menfezleri yapılarak 2009 yılında altyapı çalışmaları tamamlanan bölgede 2010 yılında, OSB içerisindeki yeşil alanlara çam-mahlep-sedir-akasya cinslerinden oluşan 6500 adet fidan dikilmiştir.
2010 yılı itibariyle sanayicilere arsaların tamamı tahsis edilmiştir. Yatırımcılara hiç bir bürakratik engel çıkarılmamaktadır.
İlçemizdeki büyük işyerlerinin durumları aşağıya çıkartılmıştır.
sabanozu resmi 5
ŞABANÖZÜ İLÇE EKONOMİ
Şabanözü ilçesinin ekonomisi sanayi ağırlıklıdır. İlçe merkezinde kentsel ekonomik faaliyetlerin gelişimi Ankara iline yakın olması ile başlamıştır. Bugün ilçesinin ekonomisi büyük ölçüde sanayiye dayalı olsada tarımönemli bir geçim kaynağıdır.
Çankırı Şabanözü Resimleri, Şabanözü Manzaraları
 İlçede (396.000) dekar sulu, (1.743.000) dekar susuz ve toplam (2.139.000) dekar tarım alanı bulunmaktadır. Yöre topraklarında en fazla üretilen ürünler buğday, arpa, şeker pancarı, kavun ve soğandır.
ŞABANÖZÜ İLÇE KÜLTÜR
Günlük Hayat
Şabanözü merkez ve köylerinde Türk milli kültürü yaşanmaktadır. İlçe halkı gelenek, görenek adet ve ananelerine bağlıdır. Anadolu'nun fethinden bu güne kadar düşman işgaline uğramamış, milli kültürümüzün yaşatıldığı nadir ilçelerden birisidir. Şabanözü halkı misafirperverdir. Köylerde odalar bulunmakta, gelen misafirler bu odalarda ağırlanmaktadır. Son yıllarda köylerde kurulan dernekler ile, yeni odalar
Çankırı Şabanözü Resimleri, Şabanözü Manzaraları
 inşa edilmekte ve buralarda bayramlaşma, düğün, nişan yapılmaktadır. Büyüklere saygı, küçüklere şefkat ve sevgi gösterilmekte, halkımız sosyal yardımlaşmaya önem vermektedir. İlçe ve köylerin ortak mallarının ( cami, çeşme) yapılmasında, onarılmasında imece usulü ile çalışılmakta ve maddi destek sağlanmaktadır. Dini ve milli bayramlar da, ilçemiz ve köylerinde, tüm yurtta olduğu gibi büyük
Çankırı Şabanözü Resimleri, Şabanözü Manzaraları
bir coşku içinde kutlanmaktadır. Dini bayramlarda, bayram namazına yediden yetmişe herkes katılır. Bayram namazından sonra cami içerisinde bayramlaşma töreni yapılır, küs olanlar barışırlar. Bayramlarda kimse işe gitmez, akrabalar, eş-dost bayram süresince birbirlerine giderek bayramlaşırlar. Milli bayramlarda ise, halk bayram yerinde toplanarak hazırlanan bayram programını büyük bir coşku ile seyreder.
Çankırı Şabanözü Resimleri, Şabanözü Manzaraları
Karakteristik Özellikleri
Şabanözü insanı, İç Anadolu insanının özellikleri ile iç içedir. Geçmişten gelen kalıpları yıkmadan yeni ve güzel değerleri yetiştirme gayretleri göze çarpmaktadır. Halkın büyük çoğunluğu iş aramak için geçmiş yıllarda dışarıya göç etmiştir, ancak şimdi göç yoktur. Hatta şehirde iş bulamayan gençler ilçede bulunan fabrikalarda çalışmak için yeniden ilçemize dönmeye başlamıştır. ŞABANÖZÜ İLÇE TURİZM
Çankırı Şabanözü Resimleri, Şabanözü Manzaraları
Tarihi Eserleri
Şabanözü îlçesi ve köylerinde genelde Paflagonya, Eti, Roma, Bizans dönemlerine ait kalıntılara rastlanmaktadır. İlçe Merkezine bağlı Ören, Akyazı Mevkileri ile; Ödek, Karaören, Çaparkayı, Mart (Kale Mevkii), Gürpınar, Büyükyakalı ve Küçükyakalı köylerinde bu uygarlıklara ait kalıntılara sıkça rastlanır. İlçede 4 adet kale harabesi vardır.
 Bunlar: Ödek Kalesi, Sanı Yaylasında bulunan Horatakale, Mart Köyünde Asalar Mevkiinde bulunan kale ve Çaparkayı Köyünde Oğuz Türklerine ait çeşitli maksatlarla yapılmış yeraltı mağaralarıdır. İlçe Merkezinin Akyazı, Ören, Sanı Yaylası mevkileri ile, Büyükyakalı, Küçükyakalı köyleri arasında bulunan Doruk Mevkiinde çanak, çömlek parçalarına rastlanmaktadır. Gümerdiğin, Küçükyakalı Köyü arasında Aydos Dağı’nın doğusunda yer alan Kilise Tepe'de karşılıklı iki kilise harabesi, Aydos'un doğu yakasında Ortaklar, Kutluşar Köyü'nde bir harabe vardır.
Mesire Yerleri
Mevsim bahçesi (Güreş Sahası), Karaören ve Gümerdiğin'de bulunan göletler ve Bakırlı yaylasıdır. Halk yaz mevsiminde hafta sonu tatillerini buralarda piknik yaparak ve göletlerde balık avlayarak geçirmektedir. İlçe Merkezinde Belediye tarafından Yeni Mahallede yaptırılan ve içerisinde çocuk oyun alanları da bulunan Çay Bahçesi’nde yaz akşamları aileler çocukları ile birlikte hoşça vakit geçirmektedir.
ŞABANÖZÜ İLÇE ULAŞIM 
şabanözü ilçe ulaşım Şabanözü ulaşımını, Çubuk üzerinden Ankara’ya , Eldivan üzerinden Çankırı’ya, Orta üzerinden E-80 yolu bağlantısı ile İstanbul’a gerçekleştirmektedir. Şabanözü, Çankırı il merkezine 44 km. uzaklıkta olup, daha önceleri çok keskin virajları bulunan ve stabilize olan yol 21.07.1998 tarihinde genişletilmiş, virajları düzeltilmiş ve satih kaplama, asfalt yapılmış olarak Eldivan üzerinden hizmete açılmıştır. Şabanözü balkının Çankırı ile ulaşımı yeni yol sayesinde daha da kolaylaşmıştır. İlçe ulaşımının Ankara'ya daha kolay olması vatandaşların, resmi işlerinin dışında ihtiyaçlarını karşılamak üzere Ankara'yı tercih etmelerine sebep olmuştur.
 Günü birlik Ankara ziyaretleri ve hafta sonlarında tatillerini geçirmek amacıyla özellikle Ankara'dan ilçemize hemşerilerimizin gelmesi nedeniyle Şabanözü-Ankara yolunda yoğun bir trafik görülmektedir. Ankara-Şabanözü yolunun belli kısımlarında yol genişletme çalışmaları devam etmektedir. Ankara- Şabanözü yolu satih kaplama asfalttır. Şabanözü komşu ilçe Orta'ya 26 km asfalt yolla bağlıdır. İlçemiz halkı, tarım ve hayvansal üretimden elde ettiği ürünlerinin büyük bir kısmını Orta pazarında değerlendirilmektedir. İlçenin belde
 ve köyleriyle ulaşımında sıkıntı yoktur. Köy yollarımızın büyük çoğunluğu asfalttır. Araç ve gereç bakımından yeterli imkana sahip, Kastamonu'ya bağlı Karayolları Bakım Şefliği, yoğun kış şartlarında kapanan yolları açmak, bakımını yapmak ve altyapı hizmetlerini yürütmek üzere ilçede hizmet vermektedir. 

ŞABANÖZÜ İLÇE KÖYLERİ 
 Bakırlı Köyü Bulduk Köyü Bulgurcu Köyü Büyükyakalı Köyü Çapar Köyü Çaparkayı Köyü Çerçi Köyü Göldağı Köyü Gündoğmuş Köyü Kamış Köyü
 Karahacı Köyü Karakoçaş Köyü Karamusa Köyü Küçükyakalı Köyü Kutluşar Köyü Mart Köyü Ödek Köyü Özbek Köyü